Keresés ebben a blogban

2016. december 29., csütörtök

Re: Kellemetlen igazság - Szolárpanel mező és ami alatta lehet


   Erre már rég készültem, de most, hogy egy cikkben leplezetlenül meg is említették a kellemetlen igazságot, a hosszú elemzés helyett csak pár sort kicsaptam a Facebook-ra. Számomra meglepő módon majdnem annyi lájkot kapott, mint egy food-porn fotó, és részletes kommentek is jöttek, számomra ismeretlen emberektől is. Szeretnék kb. minden kommentre válaszolni, illetve - blogom napló-természete miatt - magam számára is fontos, hogy látom most a világot.

   A válaszok lejjebb, előbb azért bemásolom, mit osztottam meg:
   Reagáltam egy rövid index cikkre emígyen:

Na ez a kellemetlen igazság: a mostanában tapasztalt "zöld energia" médialefedettsége, a fosszilisek egyre jobban terjedő démonizálása mögött semmi olyasmi nincs, hogy "mentsük meg a környezetet!" Ez a következő nagy biznisz, 'sztkész!
Tessék már ránézni az illusztrációra! Ez normális?
A természetes léptéknek és a szabályozott fogyasztásnak kellene figyelmet szentelni, mert most minden Barbie azt fogja gondolni, hogy jajj de jó lesz, ha mondjuk befedjük egész Csongrád megyét napelemekkel, mert ott úgyis annyit süt a nap, és minden meg van oldva, minden tiszta lesz hirtelen!
Nem azt mondom, hogy rossz önmagában! önmagában pl. az autó sem rossz, csak az a rossz benne, hogy egyesek kb. 500 méterre nem képesek elmenni gyalog a boltba, ha már 4 liter Fantánál többet kell hozni! Vagy nem képesek biciklivel menni dolgozni, ha már kis eső esik, inkább ülnek a dugóban fél órát, mint tekernek 15 percet.
Ugyanígy: a napelem OTT JÓ, ahol pl. nincs vezetékes áram, és a magad kis fogyasztását - ésszerű keretek közt - megoldod ezzel! Ha egy várost kell ellátni (és a háztartások fogyasztását nem akarjuk korlátozni) a szénerőmű lehet még mindig környezetbarátabb, csak ezt persze most senki nem képes megkérdőjelezni kb. villamosmérnökökön kívül, abból meg kb. egy jut ezer jogászra, és bölcsészre, meg még ötszáz könyvelőre.
Szerintem nem az lenne a megoldás, hogy most már égve hagyhatjuk a villanyt mert úgyis megújulóból van, hanem az: tanuld meg lekapcsolni a kibaszott villanyt! (Vagy ennek van kb. 50 verziója, hol folyik el az energia, de érthető, nem igaz?)


A fotó szerintem kifejezetten gusztustalan! Ahol annyi nap süt, ami miatt egy ilyen napelem mezőt érdemes lenne telepíteni, ott inkább fákat kellene ültetni, hogy árnyékot adjanak, és alatta is ÉLET legyen: aljnövényzet, és talaj! Ha persze csak a meglévő infrastruktúra tetejére tennének napelemeket, egy fokkal jobb, de gondolkodjunk már el azon, ha a pénzeszsákoknak már most jobban megéri a szolárba befektetni, mint mondjuk az olajfinomításba és szénbányászatba, akkor meg fognak itt állni?
NEM! Addig fognak napelemet gyártani, amíg kb. mindenhol ott lesz, és addig fogják marketingelni, amíg az utolsó hajléktalannak is mások által kidobott napelem doboza lesz, hogy abban aludjon!
Pont ahogy pl. valamikor még a paradicsomnak megvolt az ára, várni kellett a szezont, vagy legalábbis télen csak gazdagéknak tellett rá, de amióta kitalálták, hogyan "gazdaságos" Almeriában tömegeknek termeszteni, kb. senki nem gondolja meg kétszer, hogy ott ez milyen környezeti terhelést jelent, csak nekünk legyen olcsó! De közben meg nem élvezzük, hogy olcsó, mert gondolkodás nélkül kidobjuk, és még mennyit kidob azelőtt a bolt, a beszállító, a csomagolóüzem, és még maga a termelő is, mondjuk ha nem sztenderd minőség... Szóval ugyanez kell most nekünk a napelemekkel is? Na jó, azt nem fogjuk azonnal kidobni, de ha nem fogyasztunk kevesebbet, azaz nem gondoljuk meg mennyire van VALÓBAN szükségünk, akkor a paneleket egyre sűrűbben kell cserélni, amiből ugyanígy csak veszélyes hulladék lesz! De a "befektetőknek" épp ez a célja! Minél többet kell cserélni, nekik annál jobb lesz!
Ezt akarjuk?!

    Válaszaim a válaszreakciókra, kábé sorjában:

   A lakossági fatüzelés lenne Magyarországon a legnagyobb légszennyező faktor, ezért lenne nagyobb létjogosultsága az elekromos (ezen belül nyilván "megújuló" alapú) fűtésnek? És mi lenne akkor, ha helyesen használnánk a kályhát? Pl. száraz fával, megfelelő kályha- és kéménytípussal is igaz lenne a durva légszennyezés? Egy rakétakályha kéményéből kb. langyos levegő jön ki, semmi más. Sok szegény eltüzeli kb. a postaládába bedobott CBA katalógustól kezdve a gumiabroncsot is, de minimum mindig úgy ki van számolva a büdzsé, hogy az utolsó pillanatban megvett nyers fát használják, nem csoda, ha nagyobb a füst... Másrészt: az iparunk nagy része (még a miénk is, pedig mi Európa peremén vagyunk, de azért csak nyugatra Ázsiához képest) Kínában van, azaz ők füstölnek helyettünk. Kazincbarcikán nőttem fel, amit kb. a BVK-ra (mostani Borsodchem) terveztek, legyen hol lakni a melósoknak és vegyészmérnököknek. Akkor még első kézből éreztük, mit kapunk a fogyasztási cikkeinkért cserébe, nem a lakossági fűtés szennyezett a legjobban.
   Lényeg: mind a szegények tüzelési (életbenmaradási) szokásai, mind a kínai árucikkek közgazdasági és szociológiai problémák, amikre önmagában a szolárra váltás nem fog segíteni. Sőt! Ronthat is. Ha most is kvázi mindent Ázsiában gyártanak, mert úgy lehet összeomlás nélkül fenntartani a nyugati gazdaságunkat, akkor nem várható, hogy majd pont a napelemeket (mármint igazándiból tömegével) európai gyártósorok fogják lehozni. Ezen a forgalmazók nyernek majd, a vevők elégedettek lesznek, mert csak távoli országok környezetét fogja szennyezni a gyártás folyamata, és ugyanekkor: távoli országok szorgos munkásai fognak éhbérért dolgozni, míg a mi szegényeink még szegényebbek lesznek (HA nem lesz alanyi jogú alapjövedelem, de erről majd később), és emiatt a mi szegényeink méginkább szarnak majd a környezettudatosságra. Így bezárult a kör.
   Szerintem: még több erdő kellene, és napelem helyett a megfelelő fatüzelési rendszerek, és megfelelő tüzifa állami támogatása. A napelem ettől még jó, ahogy írtam is, de nem mindenre!
   Ha valami lenne, ami tényleg mindenre jó, az azt jelentené, hogy az emberiség térjen vissza az ökoszisztéma egyéb társtulajdonosaival az egyenlőségi viszonyba, akkor viszont nem lehetnénk hétmilliárdan, de megkockáztatom: még egymilliárdan sem.

   A teljes földfelszín nagyon kis hányadát kihasználva a Föld teljes energiaigényét le lehetne fedni? Na, láttam olyan képet pl. amikor a Föld bolygó akkora volt, mint mondjuk egy 10 kilós dinnye, és volt rajta egy koktélparadicsom méretű kék golyócska, és a kép azt illusztrálta, hogy köbméterre kiszámolva kb. ennyi a teljes vízkészlet a Földön, ez terül el szépen. Sokkoló arányok, ugye?! Ez ugrik be erről is: ha mondjuk csak azt veszem, hogy a legeslegdurvábban "felesleges" területekre tesszük le a paneleket, mint pl. sivatagok, félsivatagok, valamint meglévő infrastruktúra tetejére (máris látható a cikk illusztrációján, hogy itt épp nem ezek szerint járnak el!), akkor is ott a kérdés: a városok, vagy iparkomplexumok, amiket ezen szolárföldek hivatottak ellátni, pont ezen sivatagok mellett vannak-e, vagy sem? Na, ugye, hogy általában nem! Onnan el kell vezetni az áramot, illetve tárolni kell, ha épp nem süt a nap, akkor is legyen tartalék! A Szahara pl. tökéletes szolármező lehetne, de ki a faszom akar ott lakni? 

   A felsővezetékek persze pl. megvannak eleve a mostani lakott területeken is, szóval az áram szállítását hagyjuk ki! Marad a tárolás: a szénerőműben ki lehet számítani, hogy annyit égetnek el, amennyit a fogyasztói oldal azonnal igényel. A nap meg lehet akkor süt jobban, amikor senki nem akar több áramot használni (kivéve persze a légkondit, másik nagyon elmés találmány, amit gyűlölök), szóval pl. ha a fűtésnél maradok, akkor nyáron kellene tárolni télire. Ez vajon mennyi plusszban bevitt energiát igényelne, és azt milyen környezetbarát technológiával lehetne biztosítani? Hagyjuk most azt is, hogy maga a napelem milyen komponensekből áll, és ezeket milyen körülmények között bányásszák, valamint milyen energia felhasználásával (na, ugye, hogy fosszilisekkel?!) üzemeltetik magát a napelem-gyártó gyárat?!  Már eleve rezeg a léc, de a tároláshoz felhasznált technológia milyen szinten lehet "megújuló", ez valakinek eszébe szokott jutni?
   Megújulónak ezt nevezem csak:
   "
Kiteregetem a ruhákat (kétkezi munka), amiket a nap és a szél együttes energiája megszárít. A szél fúj, a nap süt, a ruha megszáradt, és nem kellett bedugni semmit a konnektorba, nem kellett akksit tölteni, nem kellett ezt az akksit szállítani, polcokon tárolni raktárházakban, legyártani Kínában." (Idézet innen: A zöld hollywoodi árnyalata)

   Komment: "A szélerőmű sem örökéletű, és a naperőművekkel együtt a madarak vesztét okozzák, bár a madárvilág kihalását nem fogják okozni. Az erdőben pedig nincs aljnövényzet! Fa van, zárt koronával, és kész."       A szélturbinákban talán a neodímium mágnes a nagyobb odabaszós faktor, bár nyilván nem vagyok ornitológus sem, de megintcsak Kína, merthogy ott van az a hely, amit nem mutatnak a hírekben, hogy mi az ára az általunk olyan kézenfekvően tisztának vélt szélenergiának: The dystopian lake filled by the world's tech lust
   Másrészt nem erdőt írtam, hanem fákat. Lehet egy ősbükkösben vagy fenyőerdőben tényleg nincs aljnövényzet, de a fák alatt lehet ;) A lényeg amúgy is az lett volna, hogy a klímaváltozás elleni harc szerintem sokkal inkább arról kellene, hogy szóljon, hogy természetesebb élőhelyeket próbálunk visszaállítani, nem arról, hogy évről évre többet fogyasztunk, de legalább újrahasznosítunk már, meg "megújulókkal" akarjuk lecserélni a fossziliseket!   Az eredeti cikk illusztrációjaként használt képen szerintem összetett ökoszisztéámak annyi esélye van, mint egy tundrán lebetonozott reptéren: kb. a "repedésekben" megülhet 1-2 nagyon szívós faj, csókolom. Egy élhető ökoszisztéma helyére egy ilyet betervezni ligetesítés, de akár még csak egy legelő helyett is, az szerintem főbenjáró bűn lenne!

   Komment: "És minden technológiában megtalálható, részben a marketing miatt, az energiahatékonyságra törekvés. Fűtés, közlekedés, háztartási gépek, elektronika. Tehát az érvelés, hogy ez csak marketing, és kapitalista trükk, nem állja meg a helyét. Lehet, hogy a napelem gyártók a saját érdekükben nyomják a zöld technológiát, de közben ugyanaz a zöld törekvés energiahatékonyabbá teszi azokat az eszközöket, amik azt az energiát felhasználják. "
   Válaszom egyszerű: villanykörte "összeesküvés" ;)
  Ugyan mióta érdeke a tőkéseknek az, hogy energetikailag hatékonyabb árucikket adjanak el, amikor ugyanezek az emberek uralják az energiapiacot is?! Nem a hatákonyság a cél, hanem a tömeges értékesítés és a minél alacsonyabb élettartam! Story of Stuff, melegen ajánlom!

   "És igen, olcsó napelemeket akarok, nagy hatótávú elektromos autókat, és energiahatékony termékeket. A pénzeszsákokra pedig szükség van, mert ők azok, akik befektetnek olyanokba is, amiből mintegy mellékhatásként, mindenki számára valami hasznos lesz."   



   Ha valaki valamiből olcsót akar, annak mindig megvan az ára, csak épp a termék, vagy szolgáltatás értékesítője ezt igyekszik elrejteni a "tudatos vásárló" szeme elől. A járulékos veszteséggel sosem leszünk tisztában. Az olcsó helyett a helyi termék a megoldás! Ha a napelemeket fullra a saját kis városod, falvad határában rakják össze, a helyi folyót, patakot szennyezve, meg ha mondjuk foszforbánya vagy titán-dioxid előállító üzem nincs is a közelben, legalább a helyi művházban hetente levetítik neked, milyen körülmények közt teremtik elő ezeket a "fejlődő országokban", majd akkor akarj légyszi olcsót!
   Elektromos autó egyrészt - mindent latba véve - kb. csak 5-10%-ban környezetbarátabb, mint a hagyományos, de ez csak maga az autó, azaz az infrastruktúra kérdésén nem gondolkodtunk el! A talajélet megszűnik leaszfaltozott úttestek és lebetonozott parkolók alatt. Másrészt ezek a felületek hőcsapdák, főleg a sztrádák, vagy repterek, nem a platánsorral szegélyezett korzókra gondolok, persze. Szóval az urbanizáció (erről dolgozatot is írtam, nem voltam ám mindig szimpla mosodai alkalmazott), és az ezzel járó infrastruktúra nagyobb környezetterhelő komponens, mint a kipufogógáz, azaz az elekromos autó, aminek éppúgy út, parkoló és garázs kell, az kb. halottnak a csók ;)
   Érdemes azt is latba venni, vajon szabad-e úgy gondolkodni, hogy az utak és parkolók voltaképpen milyen kis százalékban fedik le a bolygót? (Vissza a Föld és a rajta lévő víz arányához.) Mert biztos vannak olyan tudósok, akik - megrendelésre - kimutatják, hogy aggodalomra semmi ok, még mindig alig használjuk ki a teljes potenciált! Hálistennek olyan tudósok is vannak, akik meg azt mutatják ki, hogy az utak olyan szinten miszlikbe szabdalják az élőhelyeket, hogy épkézláb ökoszisztémának már nem marad esélye. Egy körforgalom szigetébe lehet fákat ültetni, és be lehet számolni ezeket is a nagy totálba, de nem hiszem, hogy az alatt a fa alatt sündisznó fog telelni, vagy mókus fog odatévedni magvakat gyűjteni. Itt ez a térkép, szerintem magáért beszél:
  


   Pénzeszákokra (azaz nagytőkésekre) azért hiszed, hogy szükség van, mert még a közgazdaságtant is úgy tanítják, ahogy nekik tetszik (tudom, háttérhatalom-konteó, persze-persze...) Megintcsak tanultam pici közgázt én is fősulin, de pl. E. F. Schumacherről közgazdász végzettségű ismerőseim sem hallottak, amíg nem említettem nekik. Én az Ökotáj magazinban olvastam róla, ami azért nem egy nagy példányszámú sajtóanyag, és akkoriban nem lehetett a könyvet megvenni, és a FSZEK-ben is hetekig kellett rá várni, olyan kevés példányszám volt a Kicsi szép-ből. Vajon miért? Mert egy emberközpontú közgazdaságtani modellel jött elő a hatvanas években, amikor épp a másik oldalt - a mára neoliberális/neokonzervatív elnevezésű modellt - erőszakolták rá az egész világra. Ez nem emberközpontú ugye, hanem "megtérülésközpontú" mindenek felett. Ezért etetnek meg még ma is azzal, hogy semmi nem lenne lehetséges a gazdaság nagy játékosai nélkül, akik a tőkét biztosítják minden fejlődéshez! A kérdésről pl. megkérdezném Buthán lakosságát, akik ugye a mi klasszikus GDP-alapú modellünk szerint toprongyosak, ráadásul egy idejétmúlt monarchiában élnek, valahogy az életminőség és általános jó közérzet terén ránkvernek kb. húsz kört egy 60 körös futamon. A "csurran-cseppen gazdaság" az a parasztvakítás, ami már kb. az agresszív patriarchális kultúrák csíráiban rögtön jelentkezett. Odament a főnök a békésen termelő faluba a bandájával, és azt mondta:
    - Héj, parasztok! Megvédünk a rablóktól, ha nekünk adjátok a termés egyharmadát, meg egy-két szüzet ajándékba.
   - Dehát errefelé nincsenek rablók.
   - Most már vannak - kacsint a főnök, miközben megsimogatja bronzkardjának markolatát.
   
Később ugyanez:
   - Parasztok! Építettünk nektek várat, hogy amikor gyün az ellen, behajthassátok a jószágot! Cserébe persze kell a robot, a tized, a kilenced, a kéményadó, meg a jus primae noctis, de mi ez ahhoz képest, hogy békében termelhettek? 
   Békében kitől? A szomszéd gecondártól, aki szintén épített egy várat?

   A trickle-down economy egy nagyon vaskos eufemizmus arra, hogy önként feladjuk munkánk gyümölcsének nagyját (!!!), azon célból, hogy egyesek állítólag szakértő módjára ezt az összeget arra fordítsák, hogy mindenkinek jobb legyen, azaz koncentrálják a tőkét olyan beruházásokra, amire persze egy-két kaláka, vagy akár egy-két város összefogása sem lenne képes. És mi elnézzük ezeknek a "sikerembereknek", hogy a zsenialitásuk okán degeszre keresik magukat, mert nekünk is jók a mellékhatások! Csak éppen nem is olyan biztos, hogy jók! És lehet ez épp így van ez a "megújulókkal" kapcsolatban is: nekik keresni kell rajta, nekünk meg el kell hinni, hogy ez a tudatos vásárlói magatartás, azaz hájpolni kell, és fogyasztani!    Merhogy a GDP-alapú társadalom = fogyasztás-alapú társadalom, azaz amíg ebben élünk, addig minden fogyasztást ki fognak maxolni, környezetkárosításra való tekintet nélkül!

    
Házam tetején lehetne akkora felületű napelem, ami nem csak engem, de két szomszédom is ellátná? 
   És akkor?! Jolikáról és Marikáról, akik még a hiánygazdálkodás idején cseperedtek, el is hiszem, hogy ideig-óráig ez egy üdvös felállás lenne ;) De pl. hadd mondjak egy példát, mi van az "én házamban", azaz egy 7 szobás albérletben, Dublinban: a rezsi benne van az albérleti díjban, ezért az olasz csaj 120 percre állítja be a szárítót, amikor egy fél programnyi cuccot kimosott, holott 45 perc elég lenne. A brazil felforral egy liter vizet konkrétan a forráspontig, ha egy csésze kávét akar inni. A francia csávó rendszeresen dobálja ki a ki sem csomagolt kaját, mert elfelejti, hogy megvette, és lejár a szavatossága. Amikor egy másik csávó ki akart dobni 2 kiló krumplit, mert elkezdett csírázni, és mondtam, hogy azt csak le kell vágni, erre megkérdezte - 22 évének teljes őszinteségével -, hogy "de nem baszódott el már az íze?" A mellszőrét szigorúan 3 milliméteresre vágja, és valami kibaszott drága kencét használ a hajára, ami a stressz miatt korán elkezdett hullani, de fingja nincs az alapvető élelmiszerkekről... A mosogatásról ne is beszéljünk: súrolgatják a fakanalat a habzó szivaccsal, miközben vastag sugárban folyik a forró víz!
   Na, itt van az "ingyen energia áldása", baszomalássan!
   Ezeknek magarázhatod majd, hogy a "megújulóból" származó elekromosságon alapuló fűtés NEM azt jelenti, hogy elmész dolgozni, és nyitva felejted az ablakot, aztán fűtöd az utcát! Másik kommentben szerepelt az oktatás, hát ez lehetne a sarokköve a témának. De akkor az oktatás szót inkább én nevelésre változtatnám, és úgy képzelném el, mint ahogy a Bakterházban Bendegúz belekóstolt a tányér peremébe! Elfelejtetted éjszaka lekapcsolni a villanyt az előszobában? Paffff!!
   Szóval ne már, kéremszépen! Amíg a fogyasztási szokásainkat pazarlási szokásoknak lehet nevezni, addig a szolár akkor sem mentene meg, ha az összes fentebb említett járulékos kár nem járna a legyártásával és üzemeltetésével. Addig kb. semmi sem számít megoldásnak.
   És hogy ne csak károgjak, aki még velem tartott, egy röpke háztartási trükk: tojás főzéséhez elég forráspontra hozni a vizet, majd rögtön el lehet zárni a gázt, vagy a főzőlapot. Innen 2-3 perc a lágy tojás, és 8-10 perc a keményre főtt tojás. Nem kell végig "fűteni" ;)
   
    De mindez persze inkább csak a tudatalatti mátrixunkat dolgozza meg, mert amennyire én tudom, a háztartási fogyasztás csak töredéke a káros fogyasztásnak, azaz akármilyen vásárlói "igénnyel" lépünk fel, máris hozzájárultunk a klímaváltozás tényezőihez. Nyilván nagyobb súlya van távoli egzotikumok vásárlásának, mint pl. az avokádó, de nem akarok senkiben extra bűntudatot kelteni! Mea culpa, ha pl. megiszom a söröm, vagy a borom, épp olyan bűnös vagyok, mert voltaképpen - ha szigorúan vesszük - nekem semmi szükségem az alkoholra, azaz feleslegesen generálok fogyasztói igényt. Azért nem is megyek végig az O'Connell Streeten a hátam korbácsolva másnaposan, de legalább belegondolok abba, hogy amit megveszek (bármit!) az a mai gazdasági-politikai narratíva szerint ugyan üdvös, GDP-növelő aktus, a való világban viszont mindenképen káros. Kivéve a szigorúan helyit, amint már említettem fentebb.
   Oktatás megint: nem tudom pontosan mi megy ezen a téren, de ahogy minket még kb. jó "fogaskerekeknek" neveltek a kisdobos/úttörő rendszerben, és ez nem is volt titok, most engedelmes fogyasztókat nevelnek talán az iskolásokból, csak éppen a propaganda sokkal burkoltabb. 
   A fogyasztásunk része a globalizált termelési-értékesítési struktúra, azaz senki nem fogja reklámozni, mi a valódi ára egy kiló banánnak, vagy egy maguro szashiminek, vagy csak simán egy állítólagos "fair trade" latténak! Ami olyan helyekről jön, amiről fingunk sincs, csak úgy kb. a Google Earth miatt tudjuk, hogy egyáltalán léteznek, azt simán bevesszük, hogy biztos jó ez így, nekünk ez biztos jár, "mert megérdemlem". A napelemmel - tömegtermelés estén - pont így lenne. A rendszer ilyen, amiben élünk, szóval nincs kivétel!
   Ide jön a másik komment, hogy
"
Ha bármifokú értelem és előretekintés jellemezné a komplett politikai elitet, akkor RENGETEG lehetőségünk lenne."
   Erre már röviden ott is írtam: a pénzügyi elit a hal feje, a politikai elit sajnos az ő zsebükben van régóta. Azaz akkor lenne rengeteg lehetőség, ha paradigmaváltás történne: minimum kezdjük el a jólétet komplexebb mutatókkal számolni, nem csak a gazdasági teljesítménnyel és vásárlóerővel! Kezdjük el számon kérni a mammutvállalatokat, ahelyett, hogy szent tehénként kezeljük őket, mint "munkahelyteremtők"! Azt persze nem tudom megmondani, hogy a generációk óta téves eszmerendszerben élő tömeg erre képes-e egy újabb véres és kaotikus forradalom, vagy világháború nélkül, de demokratikus szavazás útján egyelőre nem látom a kiutat, mivel a szavazókig a hatalom (és ez lehet a puha diktatúrás modell, mint Orbánék, Putyinék, de lehet a liberálglobalista modell is) által kézben tartott média viszi el az infót, a lehetőségeket. A változás akkor következhetne be, ha a valóban tájékozott, valódi értelmiség ahelyett, hogy lekezeli, lesajnálja az egyszerű "plebsz"-et, megtalálná vele a hangot, felkarolná, és vezetné. Nem számítom valódi értelmiségnek a szakbarbárokat, akiknek ugyan felsőfokú végzettsége van, de az információt csak a saját területén képes feldolgozni, az összefüggések meglátására vagy képessége sincs, vagy csak ideje nem, mert sikeres akar lenni a saját pályán, meg mellette épp eléggé leköti a család, kikapcsolódás, stb. Sajnos kifejlesztettünk egy olyan szinten specializációra épülő érvényesülési modellt, ahol lehet eleve 30 éves korig egyetemre kell járni, majd a következő 10 évben bizonyítani, hogy valamit még hozzá lehet adni a meglévő tudásbázishoz, és elismerésnek örvendve fürdőzni a publikációkkal és esetleg visszatérni az alma materhez, hogy ugyanazt megtanítsa emberünk a következő generációknak, mert ez a kifizetődő út. Tudom, hogy mára iszonyatosan nagy zseninek kellene lenni ahhoz, hogy valódi polihisztor legyen valaki, de ettől függetlenül szerintem minimum elvárás lenne egy politológustól vagy történésztől, hogy képes legyen közgazdaságtani összefüggéseket látni, vagy egy közgazdásztól, hogy képes legyen szociálpszichológiai, vagy ökológiai hatásokat mérlegelni. Pozitív példa: Vandana Shiva. Fizikus és ökológus, aki az egyszerű indiai paraszti hátteret nem megtagadta, hanem igyekszik megvédeni. Józan ész, és nagy szív. A magyar közéletet, bevallom, nem figyelem árgus szemekkel, de mondjuk Ángyán József jutna eszembe, ha azon gondolkodnék, milyen vezetőre lenne szükség. Semmiképp nem Gyurcsány Ferencre, vagy Bajnai Gordonra, azaz amíg az ellenzék nem képes megújulni, addig baszva vagyunk, és Orbánék malmára hajtjuk a vizet, épp úgy ahogy Clinton csődje hajtotta Trump malmára.
   Lényeg a lényeg: a helyi értékeket, helyi megoldásokat a "nép" szerintem szeretné, nagy pech, hogy az állítólagos "baloldal" a globalizált világképet, és a vidéki helyett a városi létformát képviseli. Vagy tulajdonképpen semmit, csak azt, hogy ha a "jobboldal" azt mondja valamire, hogy fekete, nekik élből azt kell mondani, hogy fehér, még akkor is, ha a dolog valójában kábé 75%-os szürke! És néha persze igazuk van, azaz lehet néha tényleg 25%-os szürke az, amire ők fehéret mondanak inkább, de a lényeg itt azon van, hogy nem képesek sosem észérvekkel előjönni, csak a makacs "ellenállással" a jelenleg nyerő pozícióban lévő hatalommal szemben. Így értelemszerűen a puha diktatúráktól csak a keményebbek felé visz az út.
   Érdemes olvasni ezt is (meg a folytatásait): Tölgyessy Péter: Elveszett egyensúly


Komment: "Részemről támogatom azt, hogy mindenki termelje meg a maga energiáját. Csak ez a kulcsa annak, hogy az embereknek fogalmuk legyen a fogyasztásról. Ha máshol van megtermelve, akkor max. csak egy órán keresztül láthatod a fogyasztást. Sokaknak ez már nem mond sokat, ki tudja fizetni, meg amúgy is, ez is olyan szabadság feeling, megtehetem és ezen sem kell gondolkodnom. Valahogy jobban dotálnám a független létesítményeket, és ebbe nem csak az energia megtermelése tartozna bele, hanem pl. a szennyvízkezelés is! Nem szabad az embereket elszigetelni a problémáktól! Az a kényelem amit sokan megvásárolnak, az öl meg mindenkit!"
   
Pontosan!   Charles Eisenstein. Localfutures.org. Economics of Happiness. A korábban említett schumacheri örökség fiatalos, továbgondolt verziója. 
   Megint oda térek vissza: ha a napelem (vagy szélturbina, vagy biodízel, stb.) gyártásának minden következményét bevállalod a saját megyéd területén belül, és még mindig azt mondod, hogy ez a jövő, akkor beszéljünk róla újra! 

   Előjött még az "ökológiai sivatagok" kérdése. Pl. birkalegelő, kombinálva panelmezővel. 

   Ezen a vonalon egy biológus, és egy általam csak youtube-ról ismert, talajmegújító mezőgazdasággal foglalkozó úriember kezdett párbeszédbe, és ez nekem már magas. 
  Az én erősségem az, hogy igyekszem nem leragadni sem pusztán ökológiai, sem gazdasági, sem technológiai, sem szociológiai aspektusoknál, próbálom átlátni a nagyobb képet. Rajzot is tanultam magasabb szinten, szóval esztétikai szempontokról is lehetne még szólni. Vizuális hatásokról, amik konkrétan pozitív, avagy negatív irányba befolyásolhatják az általános jóérzetünket, és ez már a pszichológiai kutatások hatásköre, de szintén érdemes bevenni a kalapba.
    Ide tartozik pl. az, mit dolgoz fel az agyunk (vagy lelkünk) szívesebben: legelőt fákkal, és csicsergő madarakkal, vagy legelőt kékesszürke négyzetlapokkal? Mitől leszünk, avagy maradunk mentálisan stabilak, kreatívak, lelkes emberi lények? Ajánlom megint itt, nem magam, csak egy általam angolból fordított cikket : Így nyugtatnak meg a fák


    És még tudnék sokat írni arról, milyen propagandaelemeket vélek felfedezni a mostanában tapasztalt "green hype"-ban, amik teljesen párhuzamosan futnak a populista pártok térnyerésével, azaz izzadságszagú kísérlet lehet arra, hogy a gonosz klímaváltozástagadókat pellengérre állítsuk. 
   
   De már magamhoz képest is túlírtam a témát, szóval egyelőre ennyi.
   Vandana Shivával szeretném egyfajta keretbe tenni az írást. 
   A "zöld forradalom" annak idején azzal marketingelte önmagát, hogy felszámolják majd az éhezést a Földön! Kombájn, traktor, műtrágya, gyomirtó, rovarirtó, mind a kőolajfinomításhoz kapcsolódó részágazatok, ugye? Akkor az érte meg. Kellett egy nagyszerű cél, hogy mindenki elhiggye: Afrikában sem lesz több nyomorgás, ha most ebbe fektetjük az energiát! Aztán mi lett a vége? 
    Másik általam csak lefordított cikk : Vandana Shiva: Párizs, a béke, és az emberiség a szakadék szélén
   Akkor nem kérdeztük meg, mi lesz a nagyüzemi mezőgazdálkodás, a gépesített állattartás hátulütője.
   Most nem kérdezzük meg akkor, ez vajon hová vezethet? :
 
   Anélkül, hogy megvizsgálnánk most a "megújulók" összes várható következményeit, a pozitív mellett a negatívakat sem elbagatellizálva, szerintem csak a szakadéknak a peremére toljuk méginkább magunkat.
 




2016. december 22., csütörtök

Nem Aleppóról, csak a médiáról, propagandáról és a demokráciáról

   

  "Did you interview any of the dead Syrian babies and children killed by Russian or Syrian bombs?!" - rikácsol Vanessa Beeley-t félbeszakítva Budowsky egy eléggé kaotikus vitában, amit az RT News (tudom: Putyin propagandacsatornája.) hozott tető alá.
    Anélkül, hogy bármelyik oldalnak igazat adnék: ez egy komoly újságírói kérdés lenne? Ez az első reakciója a demagóg vén fasznak arra, hogy Vannessa Beeley szerint az talán még nagyobb bűn, hogy éveken át hallgatólagosan támogattuk az Aleppóban civileket túszul tartó "mérsékelt lázadókat", és a nyugati média agyonhallgatta az általuk elkövetett szörnyűségeket, mint az, hogy most akkor uccu neki, bombázzuk ki a geciket végre!
   Senki ne értsen félre, az oroszokat nem tartom sokkal jobbnak, mint a NATO-t és az RT News a maga módján éppoly elfogult, mint a BBC vagy a CNN, de épp az a lényeg, hogy azok, akik CSAK akkor osztanak meg felháborodottan mészárlásokról szóló híreket, amikor ezeket a mészárlásokat az általuk főmumusként számon tartott fél követi el, az nekem nagyon vaskos! Nem akarok most senkit megsérteni komolyabb jelzővel, de alig bírom visszafogni magam...
   A legenyhébb talán az, hogy Barbie (Kassai Lajos nyomán): ezek az emberek ezek szerint már mindent beszopnak, ami a nyugati tömegmédia által terjed?! Ja, meg persze az "értelmiség" visszhang-szobáiban, mert ha összejönnek és ezért, vagy azért utálják az oroszokat (homofób, vaskalapos, illiberális banda, vagy egyéb okokból), akkor elég csak a hangadónak elkezdeni, hogy már megint ők bombáznak gyerekeket, és akkor mindenki továbbadja, megosztja, és aki épp csak megkérdőjelezné, hogy a dolgok nem ilyen fekete-fehérek, arra ráfogják, hogy "bedőlt az orosz propagandának", szégyellje magát! Az Indexen véletlenül bele is futottam egyből a cikkbe, ami nem is leplezi azok leszólását, akik nem a CNN-t és társait tartják az igazság fáklyavivőjének: "Így néz ki az orosz propaganda, ami a te Facebookodon is terjed"


   Amikor Izrael Gázában civileket bombázott, mert állítólag ott voltak köztük a "terroristák" is, akkor nem emlékszem, hogy ugyanezektől az ismerőseimtől felháborodott posztokat láttam volna! Hasonló valahol a szitu: akkor biztos elhitték, hogy a palesztinok a gyerekeiket magukra kötik élő pajzsnak, hogy szimpátiát keltsenek. Most bezzeg, hogy Aleppóban szintén lehetnek évek óta sakkban tartott civilek, mint "biztosíték", hogy akkor nincs az a hadsereg, amelyik merne ránk lőni, az eszükbe sem jut? A palesztinokat kóser volt lőni gyerekek ide, vagy oda, a "mérsékelt lázadókat" azonban nem lenne szabad! Hagy maradjanak, és terrorizálják továbbra is a lakosságnak azon részét, akik mondjuk mindent latba véve mégis inkább Asszadot akarnák!


   Ahogy Budowsky folytatja, engem itt arról győzött csak meg, hogy megint a nyugati mainstream média próbál hülyére venni minket! Akinek maradék józan esze van, azonnal észreveszi, hogy az öreg egy épkézláb választ nem ad, hanem papagáj módjára mantrázza a feladott leckét: halott bébik, emberiség ellen elkövetett bűnök, és persze: az egész világ figyel!!! Ez utóbbi olyan szállóigeként köszön vissza most, mint a Bush-féle "Axis of Evil". Nyilván nagy brainstorming volt a kreatív osztályon, mivel fogják meg a normálisan külpolitikára nem reagáló közönséget: azt mondjuk, hogy mindenki figyel, és erre majd figyelnek, mert nem akar senki kimaradni! Persze csak arra fognak figyelni, amit mi tálalunk, azaz mindig 2 mondatos rádiuszban kell lenni a meggyilkolt gyerekektől!

   Amikor Beeley felhozza azt, hogy most töltött épp 3 napot Aleppóban, és meg meri kérdezni, Budowsky vajon járt-e egyáltalán Szíriában, erre a vén majom elkezdi a tipikus kötekedő tróger mantrát, azaz belé akarja folytani a szót azzal, hogy fennhangon ismételgeti "nem válaszolt a kérdésemre!" Mármint, hogy készített-e interjút az orosz bombák által megölt gyerekekkel is?
   Később bevágnak egy ünneplő emberekről készített videórészletet, és mellette egy mondatot az amerikai szóvivőtől, Kirby tábornoktól: "Nem láttam ünneplő tömegeket." Megkérdezik Budowskyt, vajon mit szól ahhoz, hogy állítólag Kirby egyenesen a CNN-től kapja a helyszíni információkat? Erre - megint csak a választ kikerülve - jön a szlogen meg a mellébeszélés:
   - Azt hiszem az egész világ figyel. Kirby tábornok... jól ismerem, egy jó ember (hogy a faszba jön ide egy ilyen magánvélemény?!) ... a lényeg az, hogy ott vannak a halott csecsemők! Nézhetik bárhol: a BBC-n, a CNN-en, bármilyen más csatornán... (Most adja el a propagandát, persze).
   És még a nyomaték kedvéért keretbe foglalja a "válaszát" (amivel abszolút figyelmen kívül hagyta a kérdést), és mégegyszer megismétli a "dead babies, and the whole world is watching" sorokat!!!
   Egy percre rá, miután leszögezték, hogy a mainstream média forrásai nem nagyon vannak jelen, és amúgy is necces a bombázott városban pl. Skype-on bejelentkezni, hogy állítólagos hiteles forrásokra hivatkozzanak, megkérdezik Budowskyt, nem fektet-e esetleg túl nagy bizalmat a tömegmédia híreibe?
   - Ahogy Jézus mondta (!!!), szemeim vannak hogy lássák, és füleim, hogy hallják az igazságot. És ezt látjuk az egész világon, minden órában! Állítsuk meg az ártatlan civilek bombázását!
   Hát mi a faszom ez, ha nem abszolút, birkáknak szánt propaganda?! A harmadik vendég, Daniel McAdams már csak rezignáltan jegyzi meg: Nem válaszol a kérdésre.
   Igen, és ez így megy tovább. Hadakozó, közbevágós agresszor kérdések és a neki szánt kérdések teljes ignorálása, meg az említett pár frázis vég nélküli ismételgetése, mert ugye még én is a kibaszott Rhianna slágert (amit utálok) dúdoltam a zuhany alatt egy nap után, amikor a munkahelyen a rádióban óránként lejátszották!!! 

   A halott bébiket gátlástalanul kijátszák az ilyenek a saját céljaikra, ami nem más, mint egyoldalú képet sugározni Asszadról, mert ugye nekik már jó régen érdekükben áll, hogy tönkretegyék, ahogy megtették ezt Gaddafival és Szaddammal. És most nem az a kérdés, ezek az emberek vajon patyolattiszták voltak-e vagy sem, hanem az, hogy milyen jogon avatkozott bele az USA és társai ezeknek az országoknak a belügyeibe, és milyen nyomot hagytak maguk után? Miért nem lehet elhinni, hogy a szírek egy része (lehet a nagyobbik része) inkább Asszadot választaná?

   Olvastam egy jó regényt pár éve. Khaled Hosseini: A Thosand Splendid Suns. Afganisztánban pl. nyilván az oroszok is megszállók voltak, és nem feltétlen jött be mindenkinek az ateista, internacionalista világkép egy hagyományos társadalomban, ezért nyilván voltak ártatlan áldozatai is az elnyomók és az ellenállók közti harcoknak. De pl. a lányok járhattak iskolába... Aztán az amcsik beindították a finanszírozást, és a törzsi társadalmi alapokban hívő hadurak végre kihajtották a ruszkikat! Hurrá, ugye? Hát, annyit elmondok: nem sok hepiend lett belőle...
   Charlie Wilson háborúja, Tom Hanks legjobb filmje szintén idevág. Milliókat adtak RPG-kre, hogy a lázadók le tudják szedni az orosz helikoptereket, aztán semmit nem adtak pl. iskolák újáépítésére, vagy ami azt illeti, semmi egyébre ezek után, csak elégedetten nyugtázták, hogy geopolitikailag most jobban jártak a totális káosszal, minthogy az oroszok lennének ott a helytartók. 


   Ez megy most is, és emiatt a képmutatás netovábbja civil áldozatokról beszélni! Egyik ismerősöm a finomított verziót osztotta meg, ahol már kihagyták az Asszad-párti erők teljes okolását, pusztán a rémtettekre próbálták meg felhívni a figyelmet. De két dolog mégis azt sejteti velem, hogy ez csak a "homeopátiás verziója" a Budowsky által képviselt full dózisú elmedrognak

   1) A forrás: The Israel Project 2) A fentebb említett 3 vezérszlogen itt is végigfut. Szóval miután már eleget hallotta valaki a szörnyűségek, halott gyerekek és orosz bombák témáját, ki lehet venni teljesen az oroszokat, mégis arra fog kapcsolni az agya ;) Ha csak simán a világ szörnyűségeiről lenne szó, az év felében le kellene kapcsolni az Eiffel torony világítását, és nekem egy Israel Project nevű oldal ne is merjen megosztani semmit ebben a témában!

   Vissza picit a visszhang-szobára, és arra a Földes András cikkre. Anélkül, hogy tudnám a tényeket, megkockáztatom, azok sem tudják jobban, akik készpénznek vesznek egy ilyen írást, és egyből persze tovább is küldik: ne legyél az orosz propaganda áldozata, igenis hidd el, hogy a "mi médiánk" közvetíti a színtiszta igazságot Aleppóból!
   Nekem elég megint a cikk írójának személye, hogy elve megkérdőjelezzem a valóságtartalmat, és inkább feltételezzem róla, hogy tálalható módon összeollózott olyan - nyugati liberális médiából származó - hírdarabkákat és "tényeket", amit aztán az olvasóközönségének ízlése szerint ki lehet tenni a büféasztalra, és a munka további részét elvégzik ők. Bekajálják, sőt! Etetik egymást is!
   Mint ahogy a Brexit, vagy Trump kapcsán gátlástalanul leparasztoztak kb. mindenkit akinek esetleg más véleménye van, vagy legalábbis kétségek merülnének fel benne, vajon meddig mehetünk tovább a kijelölt ösvényen, amit pl. az EU vagy Clinton képvisel? Amikor esetleg elbizonytalanodna egy "rendes, tisztességes demokrata", akkor jön egy ilyen cikk, ami harsogja a féligazságokat. 

   Egyik kedvencem az a fajta pozitivizmus, ami olyan kétes eredményeket vonultat fel, mint az átlagéletkorunk meghosszabbodása, vagy az IQ szint általános emelkedése, és a mélyszegénységben élők számának csökenése (!!!), és persze mindezeket egyenesen a kapitalista szorgalom és a demokratikus eszmék terjedésének tulajdonítják, azaz voltaképpen egy globalista propaganda. Ezt teszik hát a fenntartandó példává, míg riogatnak a mostanában terjedő populistákkal, hogy azok mindezt tönkre fogják tenni, és nem lészen más, csak sírás és fogaknak csikorgatása! Azt a Földes cikket elég jól kiveséztem akkor (pontosan ezek a vissza-visszatérő liberális propagandafrázisok mentén íródott), ha valakit érdekel >>> A Brexit és a lengyel vízvezetékszerelő mítosza
   Akit annyira mégsem érdekel, csak egy röpke kivonat: 

"Ezerszer leírták: az EU elhagyása visszavetné a brit gazdaságot, csökkentené politikai és katonai erejét, és megtépázná azt az európai közösséget is, amelytől hosszabb távon a sorsa függ."
    Aham, ha ezerszer leírták, biztos igaz! [...]
 Katonai erejét?! Egyemmeg! A NATO-ból is kiléptek, csak nem figyeltem?

 
   Aki ilyen hülyeségeket ír az enyémhez hasonló privát blogon, azt meg lehet mosolyogni. 

   Aki ugyanezt teszi egy tízezrek által olvasott hírportálon (főnökei jóváhagyásával), az már arra késztet, hogy a legközelebbi írását, amikor az utamba kerül, egy csipetnyi fenntartással fogadjam. Egyik "visszhang-szoba-bajnok" ex-ismerősöm (merthogy érzékeny búcsút vett tőlem a fészen, egy hasonló témában folytatott vita során :) persze az említett Brexit-fikázó és a mostani oroszpropagandás Földes cikket is egyből tovább tolta, miközben legutóbbi beszélgesünk egyik sarkalatos pontja az volt, hogy Izrael csak magát védi, és az "ellenmédia", ami esetleg a terrorista palesztinokat pátyongatja, az biztos túloz, vagy egyenesen hazudik. Közben öndeterminált feminista, amiben azt nem értem, hogy a picsába lehet akkor jobb pl. az izraelben kötelező sorkatonai szolgálat a nők számára is, meg a "mérsékelt lázadókat" Asszad ellen támogató NATO hozzáállás, ami nem mellesleg kebelbarát a nem éppen emancipáció párti Szaudiakkal? Meg ugye Asszad alatt - akármilyen diktátor is - nem arról volt híres Szíria, hogy a nőkkel rosszabbul bántak volna, mint a "körzeti átlag"...



   Már bocs, de én feministább vagyok az ilyeneknél!
   Azokra a nőkre (!) szavaznék, mint a világ vezetői, akik képesek a feminin vonásokat bevinni a politikába és a gazdaságba, nem pedig egy "fantom fasszal" születtek, azaz éppolyan arrogánsak, mint a mostani férfi vezetők, csak nekik megvan a kromoszóma-szinten igazolható kibúvójuk. Ja, és egy egy valódi feminin vezető nem várná el, hogy az egyenlőség zászlaja alatt most akkor mi pasik is "lágyuljunk bele" a rendszerbe, szóval nem lenne külön érdemrend annak, aki véletlen az LGBT társaság tagja. Félreértés ne essék, bántani se bántaná senki (ez lenne a női vezetés lényege), de nem is kapna extra ölelgetést, és símogatást, mert... mert milyen jogon?! Mert ez a trend?

   Ja, de észre sem vettem, most én az orosz propaganda agymosásának áldozat vagyok már, hogy ilyeneket merek mondani! :D :D
    Főleg, mert egyik kedvenc könyvem Vladimir Megré Anasztáziája, és nagyobb diktatúrának tartok egy országot, ahol a mangalica disznót kvázi betiltják, mert szőrös (azaz vad) a családi gazdálkodásokban, mint egy olyat, ahol kapsz egy dácsát, ha organikus élelmiszert akarsz előállítani, mert a nemzeti élelmiszerforrás jelentős része inkább jöjjön ilyenekből, nem a Monsanto által favorizált gazdálkodási formákból! Na, lehet vitatkozni, milyen propagandának dőltem be! ;)

   Próbáljuk már definiálni a diktatúrákat és demokráciákat előbb, szerintem! 

   Mert lehet, hogy Gaddafi és Asszad, meg még lehet Putyin is diktátorok, de hogy az USA már rég nem demokrácia, az is kurvaélet! És a mai felfogásban élő demokrácia jó-e vagy sem, az külön húsz oldalt érdemelne, szóval csak gyorsan: amivé mi "fejlődtünk" nyugaton, az a fajta "parazita demokrácia", ami vagy megrázza magát, vagy megérett egy-két diktátori pofonra, hogy egyenesbe álljon.
 
   Ui: parazita demokráciák témája innen jön, nem ma kezdtem figyelni >>> 2009-es cikk

Egy rövid ízelítő : 

A gazdasági sikeresség legfontosabb kritériuma az volt, hogy a vállalatok érdekei egybeestek az állam érdekeivel („ami jó a GM-nek, az jó Amerikának!”). Az állampolgári elégedettség pedig egybeesett a fogyasztói elégedettséggel.
Mára ez a helyzet gyökeresen megváltozott, a demokratikusnak nevezett államforma súlyos válságba került!
A globális verseny miatt a folyamatos költségcsökkentés nem az extraprofit elérésének eszköze, hanem az életbemaradás kritériuma. A nemzetközi termelési szerkezet nem tűr meg semmiféle korlátozást. A világon deregulációs hullám söpört végig, és uralkodó gazdaságszervezési elmélet lett a liberalizmus. Mára a világgazdaság látszólagos sikerei a nemzetállamok intézményrendszerének fenntartási (főleg finanszírozási) problémáival társulnak. Az egyén elégedett az életével mint fogyasztó, de növekvő aggodalommal szemléli a környezetét mint állampolgár.
Sajnos, a józan ész erejében nem nagyon bízhatunk, a társadalmi átrendeződési folyamatok valószínűleg autonóm módon, a maguk belső törvényszerűségei szerint zajlanak majd le. A Homo Sapiens, aki az egyén szintjén rendkívül intelligens, minél nagyobb létszámú csoportokat képez, döntési képességében annál jobban közelít a borélesztő gondolkodási szintjéhez. A borélesztő gomba gondtalanul él a mustban, élvezi a cukorbőséget, gondtalanul szaporodik, és alkoholt ürít. Egészen addig, míg az ürüléke el nem éri a 14% körüli alkoholfokot, akkor elpusztul a saját ürülékében.
A diktatúrák történetét tanulmányozva három életszakaszt különíthetünk el. Az elsőben általában megoldódnak azok a problémák, amelyek a diktatúrát életre hívták. Ebben a fázisban a diktatúrák a társadalmi fejlődés eszközei. A második fázisban felszínre kerülnek a társadalmi mobilitással, az emberi jogokkal kapcsolatos gondok, és növekszik a rendszer ellenzőinek száma. A harmadik fázisban a hatalom kemény védekezésre kényszerül a létét támadókkal szemben, ennek a védekezésnek általában sem erkölcsi, sem jogi korlátai nincsenek. Ez a fázis a történelemben már sokszor vezetett népirtáshoz, ami elhomályosítja a diktatúrák első életszakaszban elért eredményeit.
A puha diktatúrák (pl. Charles de Gaulle, Kádár János stb.) komoly szerepet töltöttek be Európa életében még a közelmúltban is, sőt korunknak is részei (pl. Oroszország).
Véleményem szerint jövőbeni megjelenésüket reális esélyként kell kezelni.



 
   
    

2016. november 11., péntek

Fordítva : Naomi Klein: Amerika sorsát a davosi osztály pecsételte meg


   Majd az FBI-t és James Comey-t fogják hibáztatni. Aztán persze a szavazókra gyakorolt nyomást, és a rasszizmust. A "Bernie-t vagy semmit!" felállást és a nőgyűlöletet. A kisebb pártokat, és független jelölteket. A tömegmédiát, hogy egyáltalán megadta neki a szót, a közösségi médiát, hogy megafonként erősítette fel azt, és a WikiLeaks-t, hogy szellőztette a szennyest. 

   De mindez kihagyná a legifajsúlyosabb okot, ami miatt erre a rémálomra ébredtünk: a neoliberalizmust! Ezt a világnézetet, melyet Hillary és gépezete abszolút felkarol, de a trumpista szélsőségekkel szemben hiábavaló is lenne felvonultatni. A döntés, hogy a ring két sarkában ezt a kettőt állítottuk szembe, megpecsételte a sorsunkat. Ha semmi mást nem is tanultunk az egészből, legalább erre emlékkezzünk majd!

   Amit meg kell értenünk: iszonyatosan sok embernek telt be a pohár. A neoliberalista rendszer elemei - vállalatoknak nyújtott maximális szabadság, privatizáció, megszorítások a közszférában, és a szabadkereskedelmi egyezmények - eredményezték a tömegek életszínvonalának gyors hanyatlását. Munkahelyek tömegével szűntek meg. Nyugdíjalapok párologtak el. Mindeközben a szociális háló, amely ezeket kompenzálta volna, szertefoszlott. A tömegek egy annál is rosszabb jövőt látnak a gyermekeik számára, mint a jelen, amit ők most megélnek. 

   Ezzel egyidőben tanúi voltak a davosi osztály felemelkedésének. Ez a kis csoport a pénzügyi elitet, a high-tech milliárdosokat, a befolyásosabb politikai vezetőket foglalja magába, alkalomadtán kiegészülve hollywood megasztárjaival, akik az egész gyülekezetet ragyogó fénnyel világítják meg. A lemaradók tömegeit nem hívták meg a "sikerpárt" taggyűléseire, és zsigerből érzik is; ez a hiperbolikusan növekvő gazdagság és hatalom valahogy összefüggésben van az egyre csak növekvő adósságaikkal, és azzal az érzéssel, hogy semmibe nincs beleszólásuk többé.

   Azok számára, akiknek korábban a biztonság és az előrehaladás születési előjognak számított - nagyrészt fehér férfiakra kell itt gondolni - ez a váltás elviselhetetlennek tűnik. 
   Donald Trump egyenesen erre a sajgó sebre tapintott rá, és a Brexit kampány is ugyanezt tette. És erre alapoznak az Európa-szerte egyre népszerűbb szélsőjobboldali pártok is. Nosztalgikus nemzetieskedéssel és a távoli bürokratikus vízfej iránti harag kifejezésével toboroznak, legyen ez a vízfej Washington, a NAFTA, a WTO vagy Brüsszel. Meg persze erre jön a migránsok és a színesbőrűek kipécézése, a mumusgyártás muszlimokból, és a nők lekicsinylése. A neoliberális elit ezzel szemben semmilyen gyógyírt nem kínál erre a sebre. Hillary és Bill Clinton a davosi osztály szócsövei. Azt is mondhatnánk, a házigazdák a Davos Party-n. 
   
   Trump azt üzente: "Minden pokoli rossz lett." Clinton erre annyit felelt: "Minden rendben van!" De ez nem igaz, távolról sem. Az elhatalmasodó talajvesztettség és a növekvő vagyoni szakadék miatt kicsírázó neo-nácizmust nem lehet így a szőnyeg alá seperni. Amit megtanulhattunk volna a harmincas évek történelméből, hogy a fasizmus ellen egy hatékony, valódi baloldallal lehetne fellépni. Trump táborának elég nagy csoportját le lehetne csatolni, ha lenne egy valódi újrafelosztási séma a kínálatban. Egy olyan terv, amely nem csak üres szónoklatokban támadja a milliárdosokat, hanem követelésekkel áll velük szembe, és az ebből származó pénzt egy új, "Zöld New Deal" finanszírozására fordítja. Egy ilyen terv áraszthatná magából a jól fizetett, szakszervezetekkel támogatott munkahelyeket, a színesbőrű közösségekhez régóta hiányolt forrásokat és lehetőségeket juttatna, és követelhetné, hogy a legnagyobb környezetkárosító cégek finanszírozzák a munkások újraképzését, hogy az átállás után is megtalálják a helyüket. 

   Egy átfogó terv összehangolhatná az intézményesített rasszizmus elleni fellépést a gazdasági egyenlőtlenség elleni küzdelemmel és a klímaváltozás megállításával. Megtámadhatná a kártékony kereskedelmi egyezményeket és a rendőri brutalitást, valamint a bennszülött lakosságot végre úgy ismerhetné el, mint a föld, a víz és a levegő védelmezőit.
   Az emberek jogosan dühösek most, és egy erőteljes, részleteiben kidolgozott baloldali program megfelelő mederbe terelhetné a dühüket, miközben holisztikus megoldásokat keres, amelyek újra egységbe olvasztanák a széttöredezett társadalmat. 


   Egy ilyen összefogás lehetséges lenne. Kanadában elkezdtük már összekovácsolni a Leap Manifesto nevezetű tömegszervezet zászlaja alatt, amelyet 220-nál is több szevezet támogat a Greenpeace Kanadától kezdve a Black Lives Matter Torontó-ig, és a legnagyobb szakszervezeteinkig. Bernie Sanders ragyogó kampánya sokat segített az ehhez hasonló összefogások előmozdításában és megmutatta, hogy igenis van igény a szociáldemokrácia iránt. De sajnos már kezdetektől a kampány hiányossága volt, hogy nem képes megszólítani az idősebb fekete és latin-amerikai szavazókat, hiába ők azok a népcsoport, akiket a jelenlegi gazdasági rendszerünk leginkább kizsigerel. Ez a hiba megakadályozta a kampányt abban, hogy elérje teljes potenciálját. De ki lehet köszörülni a csorbát, és egy merész, rugalmas akciótervvel lehetne folytatni. 
   Ez most a ránk váró feladat. A Demokrata Pártot vagy határozottan le kell szakítani a nagyvállalatokat favorizáló neoliberálisokról, vagy ha ez nem megy, fel kell hagyni a támogatásával! Elizabeth Warrentől Nina Turneren át az Occupy mozgalom vezéralakjaiig több olyan progresszív vezetőt találhatnék most, aki képes lenne egy táborba tömöríteni minket. Többet, mint korábban bármikor. 

   Szóval akkor rázzuk meg magunkat a sokkhatás után, és lássunk hozzá egy olyan radikális mozgalom felépítéséhez, amelynek eredeti válasza van a világ Trump-jai által képviselt félelem- és gyűlöletkeltésre! Tegyünk végre félre mindent, ami megosztana minket, és lássunk végre hozzá!





2016. november 10., csütörtök

A zöld hollywoodi árnyalata


   Itt van ez a kötelező darab kezdő környezettudatosoknak: Az özönvíz előtt, Leo DiCaprio "dokumentumfilmje". Ajánlották, megnéztem, nagyot csalódtam.
   Mivel még az amerikai elnökválasztás előtt kezdtem írni, és nem is gondoltam volna, hogy Trump nyerni fog, így előre kis magyarázkodás: semmi szimpátiát nem érzek sem Trump, sem úgy általában a republikánus politikusok iránt! Azért írok sokat a republikánus-demokrata tengely mentén a filmről, mert maga a film is inkább erről szól, mint a klímaváltozásról.

   Szóval mi is lenne ez az alkotás?
   A  zöld hollywoodi árnyalata?
   Ijesztgetés a tagadás helyett, majd a riadt csorda megfelelő karámba terelése?
   Cukros légycsapda azoknak a demokratáknak, akik még nem utálják eléggé Trumpot meg úgy alapvetően a republikánusokat?
   Vagy csak Leo jó szándékkal kapura küldött lövése, amit viszont kb. 30 méterről bombázott rá, és a kifli csúnyán kifelé csavarodik, 10 méterrel eltévesztve a felső ficakot. Ha bemegy, persze ő az isten a saját drukkerek szemében, de így csak az ellentábor gúnyos füttyszava hallható. Sajnos. 

   Ettől rosszabb már csak egy öngól lenne, persze, azért annyira nem nagy a tragédia... Talán az egyszeri embert így kell elkezdeni becserkészni: először cserélj villanykörtét (konkrétan elhangzik a filmben), és kezdj el gondolkodni a szél- és napenergián, meg a marhahús fogyasztásán, aztán majd szép lassan jobbá tesszük a világot? Lehet, de ez ledegradálja egyből a közönséget.
   Ha valóban komolyan vennénk a klímaváltozás témáját, sem a villanykörte, sem a szélturbinák, napelemek, sem a vegán életmódra váltás nem fog semmit se számítani. EZ a kellemetlen igazság. (Al Gore 2006-os filmje óta sem történt semmi nagy horderejű pozitív erőfeszítés, pedig Obama nem republikánus volt, ugye-ugye?)
    Miért fontos ez a demokrata/republikánus megközelítés egy klímakérdésben? Csak mert az USA-ban hagyományosan az utóbbiak egyenesen tagadják, hogy az ember képes lenne megváltoztatni az egész klímát, és a legnagyobb kibocsájtó cégek, valamint a republikánus politikusi garnitúra hagyományos szövetségesek. Ezért persze semmi más választása nincs a rivális demokratáknak, mint kijátszani ezt a kártyát, és - látszólag (!) - felkarolni a gazdaság "zöldítését", és folyamatosan etetni az őket támogató szavazóréteget, hogy ők bezzeg!...
   Majdhogynem egy ilyen demokrata kampányfilmet láthatunk, és lehet Leo - mint egyszeri, őszinte ember - csak picit tud rajta segíteni, hogy mégse az legyen teljesen.

   A hosszú felvezetés után egyből a legnagyobb klisére mennek rá: Északi Sark, a jég olvadása, de eddig már megemlítették Al Gore-t, megszólalt Bill Clinton és ott figyel Oprah Winfrey is (a már említett "bűnös" villanykörtével a kezében). Csak hogy tudjuk, mire vagyunk felhangolva, mindez már az első negyedórán túl, és még semmilyen konkrétum nem hangzott el pl. a klímaváltozás mibenlétéről, max. annyi, hogy egykor globális felmelegedésként emlegették, de mára ugye tudjuk, hogy talán nem csak ennyiről van szó.
   Az olvadó jégről egyből Miamiba megyünk, mert ugye bármilyen szarok is az amerikaiak földrajzból, azt talán tudják, hogy az egy meglehetősen lapos kis földnyelv. Ha még nem tudnák, Miami Beach polgármestere elmondja, hogy már most elönti néha a dagály a partmenti utcákat, és (400 millió dolláros projekt keretében!!!) az utcaszinteket növelik éppen, és szivattyúzzák a vizet. Leo becsületére, amikor megkérdi a polgármestert, hogy ez vajon megoldás-e, és a polgármester azt mondja, hogy persze, ez legalább 40-50 évre "időt nyerünk", akkor elég őszinte megrökönyödéssel kérdez vissza: "50 év?! Ennyi?!" Atán persze gyorsan megint meg kell említeni, hogy a floridai kormányzó, Rick Scott, és a szenátor Marco Rubio egyike sem hisz a klímaváltozásban! Merthogy mindkettő republikánus, persze, míg a jófejként bemutatott polgármester persze demokrata!

   Az a baj, hogy felesleges percek mennek el a 1,5 órás filmben arra, hogy "mutassunk egy demokratát, aki legalább gondolkodik az ügy súlyosságán, és egyből mutassunk 1-2 republikánust is, akik komplett faszkalapok", hogy így még az itt-ott nyomokban előforduló tudományos megközelítés is teljesen felhígul, kontextuson kívülivé válik. 

   Mintha arról szólna a film, hogy jó választás nincs, nem is lesz soha, ezért próbáljunk legalább a kisebbik rossz felé tendálni!
   A republikánusok mellett a leggyakrabban a "fosszilis energiahordozók" kerülnek említésre, mint az über-mumusok. Rendszerint ilyenkor bevágnak egy autókkal teli 8 sávos sztrádát, vagy füstölgő gyárkéményeket, esetleg egy külszíni szénbánya felett repül el a stáb helikoptere.
   Bánya, igen, merthogy az olajról (amiről már mindenki unásig tudja, milyen rossz) áttesszük a figyelmet a szénre, ami az elekromos energiát adja. Lehet a biodízelről hamar kiderült, hogy helyettesítőként többet árt, mint használ, de a szolárpanelekről és szélturbinákról még nem? 

   Floridából Pekingbe és környékére megyünk Leóval, ahol elhangzik, hogy ennek a területnek nagyobb a szénfogyasztása, mint az egész USA-nak! Kémények, szmog, maszkban sétáló kínaiak. Persze arra nincs idő, hogy legalább 4-5 mondatban elhangozzék, hogy a neoliberális gazdasági iskolának köszönhető, hogy a gyártósorok Kínában landoltak, és minden ennek a következménye tulajdonképpen. Clintonék (mind Bill, mind Hillary) vastagon benne voltak és vannak ebben a játszmában. Ehelyett azt állítják, hogy Kína (mind az emberek, mind a hatalom) tulajdonképpen nagyon is bízik a "megújulókban", azaz már mutatják is, hogy gyártják a napelemeket, és a szélpropellereket... Aham: és a gyártás során felhasznált energiát miből állítják elő, és ki merné megkérdezni, hogy pl. milyen veszélyes hulladékok keletkeznek egy kiszolgált napelemből, vagy milyen veszélyes üzem azoknak a ritkaföldfémeknek a finomítása, amik a szélturbinák mágnesihez kellenek? Senki nem firtat ilyen kérdéseket, mert lehet az egyszeri Barbinak (Kassai Lajostól vettem át ezt a kifejezést a lelkendező pozitivistára, aki elhisz egyből mindent) magas lenne a tudományos része, és lehet még a lelkesedéséről is kiderülne, hogy annyira komolyan nem is érdekli semmi, csak szereti azt ismételgetni, amit pl. Leo meg a hasonlók mondanak a világról...
   Én itt megállnék egyből, hogy megkérdezzem: mi a baj a fosszilisekkel és milyen jogon nevezik állandóan a napelemeket és szélturbinákat megújulónak?
   Az elsőre én azt mondanám: az olcsó kitermelés kora lejárt, ez a legnagyobb baj! Ha józan paraszti ésszel gondolkodom, akkor erre azt a piaci reakciót kellene látni, hogy az energiaárak nőnek, emiatt pedig minden fogyasztási cikk ára nő, hiszen minden gyártás, csomagolás, szállítás energiaigényes. Ha minden relatíve drága, akkor az egyszeri embernek nagyon meg kell gondolnia, mit vesz meg, és ez egyben a gyártókat is arra kényszerítené, hogy energiatakarékosan gyártsanak olyan terméket, amikre valóban szükség van, mert azt valóban el lehet majd adni egy kis nyereséggel! Ez lenne az a bizonyos "láthatatlan kéz", ugye? A klasszikus kapitalizmus egyik alappillére. Nem lenne egy ilyen világban pl. sok igény a kidobásra termelt gagyira, mert nem érné meg belefeccölni az energiát. (Most sem éri meg, csak a nagy piaci szereplők csalnak, így a valós profit csak azért lehetséges, mert a közemberek adóiból kompenzálják a kiadásaikat. De ez egy hosszú történet, ez tényleg nem férne bele egy ilyen leós fimecskébe...) A kapitalizmus klasszikus korszakában ugye készültek olyan árucikkek, amik kiszolgáltak akár egy életet, nem igaz? Ez addig ment, amíg a neoliberális iskola ki nem találta, hogy az állam menjen a faszba, és csak a piac szereplői diktáljanak, mi lesz nekünk a jó! A globalizációval pedig nem csak új lelőhelyek, hanem új piacok is nyíltak, ahol persze el kell adni mindig valamit, mert az adok-veszek-ből lesz a profit. A piacok pedig leginkább a tömegtermékekről szólnak, ugye? Na, majd erre visszatérek, ez nem a film része, pedig az kellene, hogy legyen.


   Kiállás: Közben mondtak híreket a Kossuthon, ahol pl. klímakonferencia kapcsán kiemelték, hogy Magyarország jó példa, mert pl. a GDP úgy növekszik, hogy közben a kibocsájtás csökken. Hú, de zöldek vagyunk, baszki, nem is tudtam! Az, hogy a GDP egy kalap szart nem ér, mint általános jóléti mutató, lassan már fel kellene fogni, de arra is kíváncsi lennék: pontosan hogy számítják ezt a kibocsájtást? 

   Vissza a filmre: DiCaprio Kínából Indiába kalauzolja a nézőt. Egyből elhangzik, hogy India prioritása, hogy "kiemelje az embereket a nyomorból". Namost ezt persze csak nyugati módra lehet elképzelni, ugye? Nem ám egy olyan civilizációról beszélünk, amelyik már akkor virult, amikor még Romulus és Remus csak egy beteg nőstényfarkas lázálmában jelentek meg! A mostani recept Indiában: a mezőgazdaságot "modernizálják", azaz a kis családi gazdaságok helyett agro-óriások veszik át az uralmat a földeken, ezért a kis farmerek versenyképtelenség miatt eladják a lányaikat koldulni, vagy kurválkodni a városokba, majd öngyilkosok lesznek, ha ez sem elég... Eközben a talajt - amire a kis farmer saját érdekből vigyázott, a tehene trágyázta, és nem sok fosszilis kibocsájtás történt, mivel az ekét is kézzel tolta a földbe, nem traktort vezetett - elmossa az eső, elviszi a szél, mert az agro-óriások leszarják, ők bármikor továbbálnak. A kisemmizett paraszt meg városba tántorog, ahol ugye még nincs mindenhol szennyvízelvezetés, vagy akár ivóvíz se, de mindenképp el van maradva pl. Miami Beach-hez képest, ami kurva nagy igazságtalanság, ergo: fejleszteni kell a körülményeket!!! Ugyanúgy elküldjük a faszba a tehene mellől, de legalább legyen egy konnektor, ahol feltöltheti az okostelóját, amin láthatja az ábrándképet, nekünk milyen jó nyugaton, és ide akar majd akkor jönni inkább, nem vissza a tanyára :(
   Ebből a filmünkben ennyi csapódik le: Sunita Narain arról beszél, hogy az indiaiaknak az energiahiány éppoly fontos probléma, mint a klímaváltozás. Az az érzésem, hogy csináltak pár órányi anyagot, amiből kivágták azt a pár mondatot, amit bele akartak vegyíteni a film üzenetébe. Pl. lesajnálóan mutatják be, ahogy a tradicionális faluban tehénlepénnyel fűtenek be a főzőlap alá, majd rögtön meg is említik, hogy kb. az indiai háztartások 30%-a még nem kapcsolódik az elektromos hálózatra! Jaj, szegény barbárok! Eközben persze a nyugati világban az a legmenőbb környezettudatossági aktus, hogy vályogházat építünk rakétakályhával, DE kb. 300.000 millió indiait előbb végig kell vezetni a hibás ösvényen, amit mi már bejártunk! 300.000 millió, szép piac már önmagában is, ugye? Ezért említettem feljebb, hogy lehessen látni, mi a mozgatórugó. Mert ugye, ha elektromosság lenne, valljuk be, nem csak a tradicionális uple-tűzhelyt fogják lecserélni, meg 1-2 villanykörtét becsavarni, de majd "kell" vasaló, porszívó, hajszárító, ventillátor, botmixer, hogy csak azokat soroljam fel, amitől majd megint szegénynek érzi magát az indiai, ha nem tudja megvenni. Majd ezért dolgozik a textilfestő üzemben, vagy ezért szereli szét a nyugatról odaszállított veszélyes hulladékot éhbérért, hogy neki is legyen mikró a konyhájában!!!
   Itt már egyenesen sajnáltam Leót, hogy majd ha egyszer észbe kap, hogy fog égni a pofájáról a bőr, hogy ehhez adta a nevét, és itt még hátravan majdnem egy óra az egész fimből...


   Persze van jószándék, mert itt is megmondják, az egyszeri amerikai annyi áramot használ, mint 34 indiai, vagy 61 nigériai. De könyörgöm, erre akkor nem az lenne a megoldás, hogy neveljük le a mi kis nyugati csemetéinket, és akár már a felnőtt generációt is a túlfogyasztásról?! Nem-nem, ez lehetetlen, a szegény országok meg úgyis "irigykedni" fognak, szóval ha jófej demokraták vagyunk, adjunk az embereknek megújulókat, hogy mindenki tobzódhasson a fogyasztásban! (A republikánus nem jófej, mert ő kösszépen elvan a saját fogyasztásával, legyen az bárhonnan, a világ többi része meg dögöljön meg!)
   Szóval a demokrata propaganda mellé bejön a napelemek és szélturbinák marketingje. Merthogy: P-I-A-C ! ! ! Leo maga mondja a savanyú képű Sunita Narain-nak:
   - Egyetértek, de nem valószínű, hogy az amerikaiak elkezdenek kevesebbet fogyasztani, ezért egyre többet kellene fektetni a megújuló forrásokba, amik így egyre olcsóbbak és olcsóbbak lesznek, és a végén ezzel megoldjuk a problémát.


   És aztán ez megy tovább, nem megyek át az egész filmen helyszínről helyszínre, hogy hányszor sugalmazzák még; a napelemekkel és a szélturbinákkal mindent a visszájára fordíthatnánk!
   Van persze 1-2 hasznos infó, már azoknak, akik eddig cseppet sem foglalkoztak a klímaváltozás komponenseivel, és Leo DiCaprio miatt ez a film veszi el a szüzességüket. Pl. Indonézia pálmaültetvényeit említve egy röpke pár másodpercben említik, hogy a pálmaolaj a kozmetikai cikkekben, vagy a szószokban a legolcsóbb opció, ezért felvillantanak pár logót, melyik óriáscégek vannak a biznisz mögött, de ha ekkor épp pislogsz egy nagyobbat, vagy ásítasz, ezen át lehet siklani... Mert ugye a demokraták sem ellenzik nagyon a kereskedelmi egyezményeket és a globalizációt, ugye-ugye? Nem arról lettek híresek az elmúlt évtizedekben, hogy a megacégek bajszát húzogatták.

   Tehenek témájában pl. egyértelműen azt rágja a néző szájába: legyél vega, de ha ez nem is megy egyből, egyél csirkét! Okés, valahol el kell kezdeni, de pl. láttam én már olyan filmet - ami azért pöttyet tudományosabb volt ennél -, ahol arról van szó, hogy majdnem elsivatagosodott földeket lehet pusztán a legeltetéssel újrazöldíteni, mivel a csordák hatékonyan törik fel és trágyázzák meg egyszerre a talajt. Ha csak 5 perccel kevesebb a szolár-reklám és a demokrata propaganda a filmben, akár bele is férhetett volna, ahogy a hús és tejtermék fogyasztással kapcsolatban is meg lehetne jegyezni, hogy a kisebb családi farmok, ahol az állat része egy mini ökoszisztémának, az egy követhető modell, és a valódi ellenség a profitra éhes nagyüzemi állattartás. (Meg a pazarlás, ugye? Mert megint érdemes megjegyezni: attól még, hogy sokan minőségileg éheznek, azért a tápunk nagy hányadát dobják ki a betakarítás, feldolgozás, értékesítés során is, és akkor már csak egy utolsó rúgás a fekvő emberbe, hogy mi magunk is kidobjuk sokszor a "véletlenül" megromlott kaját otthon.)

   Ja, és miért a húst hozzák fel a szarvasmarhatenyésztés kapcsán, és nem mondjuk a tejet? Vajon hány köbméter tejet ad le egy tehén, mire kidöglik és végre hamburger lesz belőle? Meg sem iszunk ennyit, de ugye ott van a rengeteg jégkrém és fagyi, nem is értem egy ilyen arcátlan csúsztatás hogy fér bele egy ilyen komoly filmbe, mint amit az alábbi kép illusztrál:



   Hogy egy burger elfogyasztása akkora ökológiai lábnyom lenne, mint egy Prius vezetése 42 mérföldön?! Megint: republikánus redneck pickup-ot vezet benzinnel és zabálja a marhahúst, a jó demokrata pedig vezetheti a hibrid autóját, és máris ő a törtőnet hőse! Nincs így kimondva, de ezek a címkék és klisék eléggé ismertek odaát, hogy azonnali legyen a kapcsolás, a tudatalattit már meg is dolgozták, kösszépen!
   Propaganda!
   

   N. Gregory Mankiv beszél picit a szénadóról, és legalább ebben felmerül, amit már fentebb én hozzáfűztem: a vásárló befolyásolásával (káros termékek árának emelése) terelni lehet a jobb választás felé. Ez jó is lenne, de pl. mi biztosítja, hogy az befolyt adó valóban helyes felhasználásra kerül? Főleg a jelenlegi, korrupt rendszerben, ahol a politikai szereplőket gazdasági szereplők segítik hatalomra, majd viszonzásképpen a döntéshozók az ő érdekeiknek megfelelően alkotnak jogszabályokat, vagy kötnek beruházási szerződéseket? 
   Szerintem pl. az igazi zöld jövő felé a kisléptékűség, és lehető legegyszerűbb (akár kétkezi) termelési, elosztási sémák jutalmazása lenne egy járható út. Legegyszerűbb a mezőgazdaság és lakóház építés példája: családi gazdaságok, termelőszövetkezetek, kalákában (és lehetőleg helyi, természetes anyaggal épített házak), helyi piacok, és ha még lehet: takarékszövetkezet, akár helyi pénz is a bankok által kínált finanszírozási rendszerek helyett. A folyamat számos pontján "visszafogható" egy adag kibocsájtás, ráadásul a munka visszanyeri a méltóságot, emberi léptéket.     
  
   Ehelyett ez a film, és a hasonló (mint a beszúrt rádióhír) médiaanyagok azt tekintik a zöld útnak, ha nagyberuházásokat finanszírozunk, aminek keretében pl. elektromos kamionok szállítják a napelemekkel üzemeltetett aquapóniás salátákat a városi piacokra, és az autópályán végig kínai szélturbinák sorakoznak. Arról nem is beszélve, hogy az a tőkés réteg fog ezen is keresni, aki képes nagyban befektetni, és dörzsölheti a tenyerét, hogy a karbon tax az ő megrendeléseire megy, még vállon is veregetheti magát, hogy milyen haladó szellemiség, és környezetvédő. Szerintem zsákutca. Parasztvakítás.
   A neoliberális rendszer megdöntése nélkül mindig ugyanoda folyik a pénz, a szegénység felszámolása nélkül pedig az egyszerű prolik sosem fognak igazán törődni a környezetvédelemmel, mert van sokkal nagyobb bajuk is.
   

   Johann Rockström egyből alá is húzza vastag filccel, hogy nem a "kicsi szép" gondolatának mentén képzeli a jövőt. Mutatják jó példának a német napelem-mezőket, vagy a dán tengerpartot a sok szélturbinával, és már mondja is a leckét a tudós barátunk: képzeljük el, ha teljesen átállnánk erre, korlátlan, ingyen energiánk lenne!
   Ismétlem a két hazugságot: korlátlan! ingyen!
   Egyrészt akkor megmondanám (nem mert megmondóember vagyok, csak mert így matekoltam ki) mi az igazi megújuló energia:
   Kiteregetem a ruhákat (kétkezi munka), amiket a nap és a szél együttes energiája megszárít. A szél fúj, a nap süt, a ruha megszáradt, és nem kellett bedugni semmit a konnektorba, nem kellett akksit tölteni, nem kellett ezt az akksit szállítani, polcokon tárolni raktárházakban, legyártani Kínában. Nem kellett a sós tengervízben gyorsan korrodálódó fémalkatrészeket karbantartani olaj alapú festékekkel, vagy a kiszolgált napelemeket veszélyes hulladékként Indiába szállítani, hogy kb. 25 centes órabérért földönfutóvá vált parasztgyerekek szereljék szét. Nem tudom, így érthető-e, mit is nevezhetnénk igazán megújulónak?
   Érdemes a Deep Green Resistance oldalát követni, ők elég alaposan kifejtik mi a baj ezen kívül pl. a vegán étrenddel, mint "megváltás", vagy még sok mindenről írnak, és több értelme van, mint egy ilyen kampányfilmnek.


   Obama is ugyanezt tolja, miután Leót csak így lazán üdvözli, hogy "Hey Man, good to see ya!" A párizsi csúcs környékén találkoztak, és Leo aggodalmát fejezte ki, hogy jó lenne, ezúttal nem csak az - eleve óvatos - vállalásokról lenne szó, hanem olyan rendszer kidolgozásáról is, ami be is tartatja ezeket. Merthogy aztán pl. megválasztanak egy másik elnököt, aki szarik majd rá, vagy akár ugyanaz is maradhat, és ő is szarhat rá, senki nem kényszerítheti őket semmire... És ha Obama akkora nagy jellem, hát baszomalássan, még ő a góré, és a Dakota Access Pipeline ellen sámándobokkal és tolldísszel, esetleg 1-2 csontos lóval "felfegyverzett" tüntetőket az ő rohamrendőrei fújják le, verik meg, és uszítanak rájuk kutyákat! Csak ő a "Cool Daddy", így futott le a tervezőasztalról ;)

   És akkor nem csoda, hogy az egyszeri amerikai nem hisz már a demokraták üres szócséplésében, és nem hisz a hibrid autóból a vörös szőnyegre lépő csillagokban, és mire sikerült ennek a kis írásnak a végére jutni, Naomi Klein már meg is írta Trump győzelmére reflektálva: nem a fasizmus nyert! A neoliberalizmus vesztett!
   És majd azt a cikket lefordítom, de addig is, ha megy az angol >>> ITT

   És az ál-demokraták miatt, vagy Európában ál-baloldaliak (pl. Franciaország) miatt húz az elkeseredett tömeg a szélsőjobb felé, amiben - számomra - nem az a legnagyobb tragédia, mi lesz így a melegekkel, vagy a migránsokkal, hanem ez: a szélsőjobb eddig kb. annyira tartja fontosnak a klímakérdést, hogy ha majd az abszolút elcseszett régiókból megindul a tömeges népvándorlás, addigra lőtornyokkal megerősített falak vegyenek körül, és a probléma ezzel meg is van oldva...
   De persze nincs.